Цього дня у 1986 році сталася аварія на Чорнобильській АЕС – найбільша техногенно-екологічна катастрофа сучасності.
26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.
Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте, у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.
Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи.
У результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.
У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофагу» - Нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. 29 листопада 2016 року на об’єкт «Укриття» було насунуто Арку Нового безпечного конфайнмента. Введення його в експлуатацію планується у листопаді 2018 року. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття». За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році. https://www.ukrinform.ua/
До цієї дати в нашій бібліотеці проведено літературний перегляд "Найбільша екологічна катастрофа сучасності".
На заході представлено таку літературу:
- Володимир Яворівський. Марія з полином у кінці століття. В романі В. Яворівського «Марія з полином у кінці століття» катастрофа розкривається переважно через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої була в селі Городища, розташованого за 20 км. від атомної станції. Яворівському йшлося про те, що розкрити правду про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України й українців, адже нікому не спадало на думку розташовувати «мирний» атом під стінами білокамінної.
- Камиш Маркіян. Оформляндія або Прогулянка в Зону.
Оформляндія...» – емоційний вимір Чорнобильщини, занурення у світ нелегальних туристів-«сталкерів».
В книзі ви не знайдете стандартних описів Зони, нудних історичних викладок і роздумів над істинними причинами Чорнобильської аварії. Тут – погляд зсередини на явище нелегального туризму в Чорнобильську Зону відчуження. Тут – смарагдові болота, міліцейські засідки, і збиті до кривавих мозолів ноги. Тут загрозливі зливи нічної Прип’яті та світанкові чари Полісся. Тут спроба відповісти на питання, що коїться в душі людини, яка роками і потай досліджує заборонену землю.
Книга проілюстрована фотографіями, які зробив сам автор.
- Щербак Ю.Н. "Чернобыль": документальное повествование.
В книге очень подробно описываются события накануне аварии на Чернобыльской АЭС, непосредственно авария и мероприятия, проводившиеся для ликвидации последствий аварии. Кроме этого в книге рассказывается о том, как изменилась жизнь большого количества людей всего за одну ночь. Сильное впечатления производят размещённые в книге воспоминания людей, имевших какое-либо отношение к ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС и обычных людей, чью жизнь навсегда изменила крупнейшая техногенная катастрофа.
- Антонов В.П. Уроки Чернобыля: радиация, жизнь, здоровье
В книге даются анализ, оценка и прогнозы медико-биологических последствий чернобыльской аварии. Рассматриваются проблемы стресса, с которыми недостаточно знакомы не только широкие слои населения, но и многие ученые, общественные деятели, медицинские работники. Это — одна из причин устойчивости радиофобических стрессов, последствия которых могут оказаться более неблагоприятными, чем радиационные.
- Тараканов, Михаил Петрович. Особая зона : Докум. повесть [о ликвидации последствий аварии на Чернобыл. АЭС] Автор — участник ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС — проникновенно рассказывает о нелегких испытаниях, выпавших на долю воинов, боровшихся с неизбывным горем, постигшим нашу страну. В памяти народной никогда не изгладятся те роковые дни схваток со стихией атома. Солдаты, сержанты и офицеры проявили при этом мужество, отвагу и сердечность. Они шли впереди на самые опасные дела.
- Чернобыль: дни испытаний. Книга свидетельств. Стихи, очерки, рассказы, отрывки из романов и повестей, интервью. Собранные вместе, эти документальные и художественные произведения составляют содержание сборника «Чернобыль. Дни испытаний». В нем помещены также интервью с видными учеными, освещающие некоторые важные вопросы отношений человека с мирным атомом и отдаленных последствий аварии, представлена подробная хроника памятных событий, реакция на них международной общественности. На страницах сборника запечатлены боль наших утрат и гордость за свершения советских людей в невиданной ранее борьбе, в нем обобщен уникальный опыт нашего решительного преодоления беды и звучит предостережение — атом не прощает легкомыслия, авантюризма, безответственности. Об этом нельзя забывать!
Сборник «Чернобыль. Дни испытаний» — наш земной поклон, наша благодарность всем тем, кто, рискуя своим здоровьем и жизнью, принимал участие в ликвидации последствий аварии, возрождал и продолжает возрождать к новой жизни обожженную радиацией землю, это — священная память о всенародном подвиге, который никогда не сотрется в истории человечества, не померкнет в веках.
- Фантом. Сборник документальных и художественных произведений о трагических событиях на чернобыльской АЭС.
Виставка триватиме до 15 травня.
Немає коментарів:
Дописати коментар